TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 128.854
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 975
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 4
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 946
Çerkeş

KADININ GÜCÜ KADININ GÜNÜ

8 Mart Dünya Kadınlar Günü…Birleşmiş Milletler tarafından “Dünya Kadınlar Günü” olarak tanımlanmış ve her yıl 8 Mart tarihinde kutlanan uluslararası bir gün. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün ortaya çıkış serüveni..

KADININ GÜCÜ KADININ GÜNÜ

8 Mart Dünya Kadınlar Günü…Birleşmiş Milletler tarafından “Dünya Kadınlar Günü” olarak tanımlanmış ve her yıl 8 Mart tarihinde kutlanan uluslararası bir gün. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün ortaya çıkış serüveni birçok uluslararası günde olduğu gibi siyasi temellerden ve siyasi geçmişten kaynaklanmaktadır. Kaleme aldığım bu yazıda tüm dünya kadınları için çok önemli olan bu günün siyasi geçmişi ve siyasi temelleri göz ardı edilecektir.

Siyaset ve ekonomi alanlarındaki başarıları başta olmak üzere sosyal yaşam gibi toplumu ve toplumun temelini oluşturan aile kavramının ana ögesi olan kadınların başarılarının ve insanlığa katkılarının tüm dünyada kutlandığı bir gün. Hiç şüphesiz dünya üzerindeki kadınların bu başarılara ulaşması erkeklere kıyasla çok daha zor çok daha meşakkatli. Ne yazık ki tüm dünyada gerek aile hayatında gerek iş hayatında gerek sosyal hayatta kadınlara olan yaklaşım erkeklere kıyasla çok farklı seviyede. Bu farklı seviyede olan bakış açılarının çözümüne katkı olarak kadın ve çocukların pozitif ayrımcılığını destekleyenlerdenim ben de fakat kadın ve çocuklara yönelik olması gerektiğini düşündüğüm pozitif ayrımcılığın sadece uluslararası metinlerin içeriğinde olduğunu bu uluslararası metinlerin tüm dünyadaki uygulamalarında ise başarısız kalındığını görmekteyiz.

Tüm bu olumsuzluklara rağmen hedeflerinden hiçbir şekilde vazgeçmeyen, üzerine ne düşerse düşsün hep daha fazlasını veren ve bunu hiçbir karşılık beklemeden yapan, dünyayı yaşanabilir kılan başta emekçi Türk kadınlarımız olmak üzere dünyadaki tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyorum. Bu vesileyle 93 Harbi’nde(1877-1878) Rus işgaline direnen Nene Hatun’u, Milli Mücadele kahramanlarımızdan Kara Fatma’yı, hayatı boyunca kadın hakları için mücadele eden Türkiye’nin ilk kadın avukatı olan Süreyya Ağaoğlu’nu ve isimsiz nice kahraman Türk kadınımızı saygı, sevgi ve minnetle yâd ediyorum.

 

 

Av. İsmet KARŞIYAKA

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL