TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 128.854
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 975
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 4
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 946
Çankırı

AK PARTİLİ AKBAŞOĞLU KENDİSİNİ BÖYLE SAVUNDU

Daha önce Çay-Simit hesabı ile gündeme gelen Ak Parti Grup Başkanvekili ve Çankırı Milletvekili Muhammet Emin Akbaşoğ’lu Türkiye’de artan hayat pahalılığı,  gıda fiyatları ve enflasyon oranlarını Almanya ve Fransa örneği..

AK PARTİLİ AKBAŞOĞLU KENDİSİNİ BÖYLE SAVUNDU

Daha önce Çay-Simit hesabı ile gündeme gelen Ak Parti Grup Başkanvekili ve Çankırı Milletvekili Muhammet Emin Akbaşoğ’lu Türkiye’de artan hayat pahalılığı,  gıda fiyatları ve enflasyon oranlarını Almanya ve Fransa örneği ile savundu.

Haber Türk ekranlarında Kübra Par’ın sunucusu olduğu Açık ve Net programına katılan Ak Partili Akbaşoğlu, ” Bugün 150 Euro’ya dolan bir poşet Fransa’da ve Almanya’da 750-800 Euro’ya doluyor. Orada da 1 altındayken yüzde 6-7 oranında enflasyon var.” dedi.

Düzeltme yaparak araya giren sunucu Kübra Par “Yüzde 6-7 artıyorsa 6-7 kat artmış olmaz. Ama bakın bunlar sosyal medyaya da düşüyor, bence bir matematik hatası yapıyorsunuz o yüzden söylüyorum” uyarısına rağmen sözlerine devam eden Muhammet Emin Akbaşoğlu, “Fransa’da yaşayan yakınlarımızdan hareketle, daha önceleri 150 euroya doldurduğumuz poşeti 750 euroya doldurduğumuz noktalara geldim noktası gerçekten önemli” cevabını verdi.”

Bugün TBMM’de Basın  açıklaması düzenleyen ve Haber Globalde Senem Toluay Ilgaz’ın programına Canlı yayınına katılan Muhammet Emin Akbaşoğlu “Kastımızla lafzımız arasında ortaya çıkan fark nedeniyle farklı değerlendirmeler söz konusu oldu” ifadelerini kullandı.

“Kastımızla lafzımız arasında ortaya çıkan fark nedeniyle farklı değerlendirmeler söz konusu oldu. Bütün dünyada yaşanılan pandemi nedeniyle fiyat artışlarının, enflasyon oranlarının yükselmesi münasebetiyle hem Türkiye’mizde hem Avrupa’da hem de bütün dünyada yaşanılan bu duruma ilişkin değerlendirme yaparken yüzdelik oranla ilgili bir enflasyon oranını ifade ederken bir başka boyutuyla 4-5 kat artan fiyatlara vurgu yapmak suretiyle ve bazı örnekler vermek suretiyle bu konuda yaşanılan sıkıntılara dair bir beyanım olmuştu.

Bu konuda örnek verdiğimiz üzere 25-26 dolar olan bir varil petrolün 96 dolarlara varması münasebetiyle yaklaşık 4 misli arttığına -ilişkin örneği de bu konuşmamda ifade ederek, Avrupa’da da, dünyada da gerçekten son 40-50 yılın en büyük fiyat artışlarının da olduğunu, enflasyon oranlarının arttığını, bununla beraber bazı ürünlerde de 4-5 kat fiyat artışının söz konusu olduğunu beyan etmiştim. Bu konuyla ilgili lafzımızla kastımız arasındaki bu farkı da kamuoyuyla paylaşmak istiyorum.”

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL