TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 128.854
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 975
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 4
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 946
Çerkeş

ALİ İHSAN ÖZBEK HOCAMIZIN KALEMİNDEN – İSTİKLAL MARŞI

İSTİKLÂL MARŞI “Men inanmirem kaleminen yazdıgına birisi kulağına söyledi.” Bu gün istiklal marşının kabul günü. Bizi birleştiren, dik tutan en önemli değerlerimizden biri. Şu veya bu sebeple çeşitli vesilerle çeşitli..

ALİ İHSAN ÖZBEK HOCAMIZIN KALEMİNDEN – İSTİKLAL MARŞI

İSTİKLÂL MARŞI

“Men inanmirem kaleminen yazdıgına birisi kulağına söyledi.”

Bu gün istiklal marşının kabul günü. Bizi birleştiren, dik tutan en önemli değerlerimizden biri. Şu veya bu sebeple çeşitli vesilerle çeşitli yerlerde bazen ciğerlerimiz patlarcasına, bazen yarım ağızla, bazen anlayarak ama çoğu zaman anlamadan  söylediğimiz bu marş, duygu ve içerik anlamında bence dünyanın en güzel istiklal marşıdır.

Marşın hikayesini zaten biliyorsunuz. Büyük Millet Meclisi, 1920’de bir marş yarışması açtı. Kurtuluş Savaşı bütün şiddeti ile devam ediyordu ve herkesin hep bir ağızdan, heyecan duyarak okuyabileceği bir marşa ihtiyaç vardıç. Önce güfte, yani marşın sözleri belirlenecek; sonra bir başka yarışma daha açılacak ve beste üzerinde karar kılınacaktı.

Kurtuluş Savaşının o zor yıllarında böyle bir teşebbüs yapılmış, şiirler yazılmış ancak Âkif in şiiri yoktur içlerinde. O ki savaşa katılmadığı halde sanki oradaymış gibi yazmıştı Çanakkale Şehitlerini, Sarıkamış ta Mehmetçikle birlikte donmuştu yazdığı şiirde. Gazi bile sormuştu Âkif niye yok diye. Bir şekilde ikna edilen millÎ şairimiz marşı yazar ve bu şiir mecliste Maarif Vekili Hamdullah Suphi Bey tarafından üç kez okunmuş,  bütün milletvekillerinin ayakta alkışlarıyla kabul edilmiştir. Bunlar anlatılan bildiğimiz şeyler. Peki ya bilmediklerimiz veya az bildiklerimiz?

Mesela bu şaheser şiir nasıl ve hangi ruh haliyle yazılmıştır. Çoğunlukla geçiştirdiğimiz hususlar bunlar. Şairler hassas insanlardır. Öyle ha deyince şiir yazmazlar, yazamazlar. Hele hele sipariş üzerine yazmak o da işin başka bir boyutu. Aslında İstiklâl Marşı da bir sipariştir bu açıdan bakılınca. Zira ucunda mükafaat (500 lira) olan bir yarışmanın ürünüdür. Böyle bir yarışma olmasaydı İstiklâl Marşı yine de yazılır mıydı, Âkif yine de bunu yazar mıydı bilinmez. Ama iyiki de yazmış diyorum bu ülkenin bir evladı olarak.

Bu marş öyle bir başlamalıydı ki okuyan herkesi titretip kendisine döndürmeliydi. O başlangıç önemliydi. Kapalı bir sandıkı açan kilit misali. Hasan Basri Çantay ın evinde iken gelmişti o ilham. Bir anda masadan kalkıp etrafına bakınmaya, dolanmaya başlamış, dip  odaya geçip yazacak bir şey bulamayınca tırnağı ile duvara o ilk mısraı kazımıştı  Âkif.

KORKMA. SÖNMEZ BU ŞAFARKLARDA YÜZEN AL SANCAK.

Korkma. Bu hitap sizlere bir şeyler hatırlatıyor mu? Hani en sadık dostuyla bir mağara da sıkışıp kalmışlardı, dostunun yüzündeki endişeyi görünce LA TAHZEN ( KORKMA) demişti o yüceler yücesi güzel insan. Korkma. Allah bizimledir.

Korkma diye başlayan bu mısralar Hakkıdır Hakka tapan diye bitecektir Allah ın bizimle olduğunun bilinci içinde. Taceddin Dergahında  İki koca gün içinde hangi hallerle yazılmıştı, hangi düşünceler üşüşmüştü Âkifin beynine bilinmez ama baştan sona şiiri okuyunca az çok bizlerde ona vâkıf olabiliyoruz.

İstiklal Marşı baştan sona bir bütünlük içinde olan muazzam bir eserdir. Herkese hitaben yazılmış. İlk kıta askere, 2.kıta bayrağa,3.kıta millete, gençliğe hasılı kim ne murad ederse onda onu bulur. MaddÎ sıkıntılar içindeki bir şairin, teklif edilen  parayı reddederek yazdığı bu şiiri okurken,  sadece bir papağan gibi tekrar tekrar söylemek yerine içerdiği mânâyı anlayarak okumak, söylemek inanın bize çok şeyler kazandıracaktır. Safahat adını verdiği eserine almayarak sahiplenmeyen, onu milletine armağan eden millÎ şairimiz İstiklâl Marşımızı ordumuza ithaf etmiştir.

Allah bu millete bir daha İstiklâl Marşı yazdırmasın diyen Âkif i hayırla yad ederken onu ve marşımızın ehemmiyetini anlayabilmek ümidi ile.

Ali İhsan ÖZBEK

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL