TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 128.854
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 975
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 4
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 946
Çerkeş

BÜYÜK HAREKET’İN 77. YILI (1944 ÇERKEŞ DEPREMİ)

Kuzey Anadolu fay hattı üzerinde bulunan Çerkeş ilçemizin 77 yıl önceki o günleri bir daha yaşamaması temennisiyle… Bundan 77 yıl önce yaşanan ve eskilerin büyük hareket diye nitelendirdiği Çerkeş Depremi..

BÜYÜK HAREKET’İN 77. YILI (1944 ÇERKEŞ DEPREMİ)

Kuzey Anadolu fay hattı üzerinde bulunan Çerkeş ilçemizin 77 yıl önceki o günleri bir daha yaşamaması temennisiyle…

Bundan 77 yıl önce yaşanan ve eskilerin büyük hareket diye nitelendirdiği Çerkeş Depremi 1 Şubat 1944 tarihinde yerel saat ile 05.22’de 7.2 MS. büyüklüğünde (tahmini) meydana gelen deprem. Mercalli şiddet ölçeğine göre en büyük şiddet 9-10 (Şiddetli-Yoğun) olarak hissedildi. Ölü sayısının 7000’e yakın, yıkılan ve harap olan evlerin sayısının ise 23000’den fazla olduğu söylenir. Gerede, Çerkeş, Mengen ve Bolu’da büyük olmak üzere Ankara ve Zonguldak’ta da hasarlara sebep olmuştur. Havanın çok soğuk ve karlı olduğu ölenlerin çoğunun donarak öldüğü de söylenir. Fay Gerede’de şehrin merkezinden geçtiği için yoğun hasara sebep olmuştur. Bolu’da ise fay şehrin 4km dışında olduğu için daha az hasar meydana gelmiştir. Bolu’ya uzanan fay hattı Abant Gölü’nden de geçmiştir. Abant Gölü’nün deprem esnasında don halde bulunduğu ve deprem esnasında bir çatırdı ile buzların havaya fırladığı revir bekçisi tarafından söylenmiştir. Bu depremi görmüş geçirmişler deprem için “büyük hareket” tanımını kullanırlar. Depremden sonra sarsıntılar devam ettiği için halk uzun süreler barakalarda yaşamak zorunda kalmıştır.

             

14 EYLÜL 2019 ÇERKEŞ DEPREMİ

En son geçtiğimiz 1 yıl önce 14 Eylül 2019’da   09:03’de aletsel büyüklükleri Ml=4.9 ile Ml=5.1 olan orta şiddette iki adet deprem meydana gelmişti. Depremlerin odak derinlikleri yaklaşık 7 km civarında olup, sığ odaklı depremlerdir. Depremler Çankırı, Çerkeş ilçesi, Yeşilöz, Hacılar, Yalıözü, Güzelyurt ve çevresinde hissedilmiştir. Deprem sonrası evlerine girmekten korkan vatandaşlar geceyi dışarıda ateş yakarak sabahladılar.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesinden Çerkeş ilçemiz için yapılan uyarıda ;

“ Bölgede yaşayan vatandaşlarımızın bölgenin deprem riskinin yüksek olduğu bilincinde olarak, depreme dayanıklı binalarda oturmaları veya satın alacakları konutların depreme dayanıklı olarak inşaa edilmiş olmasına dikkat etmeleri depreme karşı alınacak en güvenli tedbir olacaktır.” demiştir.

1944 Çerkeş Depreminden ve  14 Eylül 2019 depreminden dersler çıkartıp günümüz Çerkeş’inde yapılan, okullar, camiler, resmi kurumlar ve yeni yapılan konutlar Depreme ne kadar dayanıklıdır ?

Gerekli önlemler alınmakta mıdır?

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL