TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 128.854
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 975
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 4
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 946
Çerkeş

ÇERKEŞ’TE ZAMAN

  Sevgili Çerkeşliler; Satırlarımı kaleme almadan hemen önce, Çerkeş’ten haberiniz olsun şiarıyla yola çıkan hem Çerkeş’te yaşayanların hem de ben ve benim gibi gurbette bulunan birçok hemşehrimizin sesi olan ve..

ÇERKEŞ’TE ZAMAN

 

Sevgili Çerkeşliler;

Satırlarımı kaleme almadan hemen önce, Çerkeş’ten haberiniz olsun şiarıyla yola çıkan hem Çerkeş’te yaşayanların hem de ben ve benim gibi gurbette bulunan birçok hemşehrimizin sesi olan ve benim de yazılarımla bu sese bir katkıda bulunmamı sağlayan “Çerkeş’in Sesi” ailesine ve siz değerli okurlarına teşekkür ediyorum.

“Bursa’da bir eski cami avlusu,

Küçük şadırvanda şakırdayan su;

Orhan zamanından kalma bir duvar…

Onunla bir yaşta ihtiyar çınar

Eliyor dört yana sakin bir günü.

Bir rüyadan arta kalmanın hüznü

İçinde gülüyor bana derinden.

Yüzlerce çeşmenin serinliğinden

Ovanın yeşili göğün mavisi

Ve mimarilerin en ilahisi…” diyerek başlıyor Ahmet Hamdi Tanpınar’ın “Bursa’da Zaman” şiiri. Bu dünyaya başka bir Ahmet Hamdi Tanpınar gelmeyecek elbette ve elbette kimse onun kadar güzel anlatamayacak Bursa’yı. Bunun bilinciyle, Ahmet Hamdi Tanpınar’ı örnek alarak Çerkeş’te Zaman’ı anlatmak istedim sizlere.

Çerkeş’i on üç-on dört yaşlarımdan beri hep uzaktan, gurbetten takip etmek zorunda kaldım. Küçük yaşlarda eğitim amacıyla memleketi ile yolları ayrılmış gençlerden birisiyim ben de. O küçük yaşlarda anne/babadan ayrılmanın hüznünün yanında akrabalarımın, dostlarımın, arkadaşlarımın kısacası sevdiklerimin bulunduğu memleketimden ayrılmanın hüznünü de yaşadım. Çok şükür ki yaşamış olduğum bu ayrılık, diğer tüm gençlerimizde olduğu gibi bende de fiziki ayrılıktan öteye geçemedi, memleketimden uzakta kaldığım her gün, özlemim ve gönül bağım katbekat arttı.

Geçmişte öğrenci olduğum yıllardan kalma bir alışkanlık mıdır bilmem, ne zaman Çerkeş’e yolculuğa çıksam hep bir mutluluk vardır içimde. Sevdiklerimi görmenin, özlem gidermenin yanı sıra aşina olduğum insanlar ve aşina olduğum yollardır belki de bu mutluluğun sebebi. Belki Çerkeş’te iken sevdiğim insanları her an görebilme ihtimalimdir. Belki herkesle selamlaşabilmem, selamlaştığım çoğu kişiyle geçmişte bir yerlerde aynı sofradan yemek yediğimi bilmemdir. Belki selam vere vere, hal hatır sora sora Çerkeş’i gezmektir. Aynı dertlere sahip olmak, aynı mutlulukları paylaşmaktır belki de. Çerkeş’teki birliğin ve beraberliğin ortaya çıkardığı tüm güzelliklerdir bu mutluluğun sebebi.

Mevcut pandemi dönemi her ne kadar gönül birlikteliğimizi etkileyemese de fiziki birlik ve beraberliğimize zarar vermiştir. Toplumsal hareketliliğin azaldığı, aramıza mesafelerin girdiği pandemi döneminin bir an önce bitmesi, temizlik, maske ve mesafe kurallarına riayet ederek Çerkeş’teki özlediğimiz o hareketli, canlı ve kalabalık Ramazan aylarına ulaşabilme ümidiyle… Hayırlı Ramazanlar dilerim. Sağlıkla kalın.

 

Av. İsmet KARŞIYAKA

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL