TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 128.854
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 975
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 4
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 946
Çankırı SonDakika

DİKKAT ÇANKIRI’DA 6 MUTASYONLU CORONAVİRÜS TESPİT EDİLDİ

Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, kent genelinde İngiltere varyantlı 6 kişide mutasyonlu corona virüs görüldüğünü söyledi. Ayaz, “Çok geniş bir filyasyon çalışması yapıldı. Onlarla temaslı olan herkesi de karantinaya aldık” dedi. Çankırı Valisi..

DİKKAT ÇANKIRI’DA 6 MUTASYONLU CORONAVİRÜS TESPİT EDİLDİ

Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, kent genelinde İngiltere varyantlı 6 kişide mutasyonlu corona virüs görüldüğünü söyledi. Ayaz, “Çok geniş bir filyasyon çalışması yapıldı. Onlarla temaslı olan herkesi de karantinaya aldık” dedi.

Çankırı Valisi Ayaz, Valilik Toplantı Salonu’nda gazetecilere açıklamalarda bulundu. Kentte corona virüs vaka sayılarında azalma yaşandığını söyleyen Vali Ayaz, tedbiri elden bırakmamak gerektiğini kaydetti.

”İŞİN ŞAKASI YOK”

Mutasyonlu virüs görülen iller arasında Çankırı’nın da olduğunu belirten Vali Ayaz, “Mutasyonlu virüsün Sağlık Bakanlığımızın açıklamalarından da anlaşıldığı üzere ülkemizde giderek görüldüğü il sayısı arttı. İlimizde de görüldü. İlimizde de mutasyon virüs yani corona virüsün yeni mutasyonu görüldü. Bunun en büyük riski bulaştırıcılığının çok yüksek olması. Onun için tüm vatandaşlarımızı dikkatli olmaya tekrar davet ediyoruz. İşin şakası yok” diye konuştu.

 

”BULAŞMA HIZI BİR ÖNCEKİ VARYANTA GÖRE ÇOK YÜKSEK”

Vali Ayaz, mevcut ortaya çıkan vakalarla ilgili gereken tüm çalışmaların yapıldığını kaydederek, “Şahıslar izolasyonda. Genel durumları iyi. Yaşları genç. Hastalık henüz bitmedi, bitmesine de uzun bir süre var. Bir süre daha bu tedbirlerle beraber yaşamak durumunda kalacağız. Aktif şu anda 6 tane mutasyon corona virüs vakamız mevcut. Evlerinde, çok sıkı denetimdeler izolasyon açısından. Takipleri devam ediyor. Çok geniş bir filyasyon çalışması yapıldı. Onlarla temaslı olan herkesi de karantinaya aldık. Bir ilerleme olmadı. 5 vaka biraz daha eski, 1 vaka biraz daha yeni. Onun için bağımsız olmaları da biraz virüsün farklı yollardan ilerlediğini gösteriyor. 5’i bağlantılı ama 1’i bağlantısız. Mutasyonun tespit edilen en büyük özelliği bulaşma hızı bir önceki varyanta göre çok yüksek. Bu da daha tedbirli olmayı gerektiriyor” ifadelerini kullandı.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL