TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 128.854
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 975
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 4
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 946
Çerkeş SonDakika

KAYBEDEN KİM OLDU ?

Çerkeş Çarşı merkezinde Hükümet Caddesi, Eski Belediye Caddesi ve Eski Tuz Pazarı Caddesi üzerinde, toplamda 6 ada da bulunan 136 adet dükkân üzerinde yapılması planlanan ve proje çalışması tamamlanan sokak..

KAYBEDEN KİM OLDU ?
Çerkeş Çarşı merkezinde Hükümet Caddesi, Eski Belediye Caddesi ve Eski Tuz Pazarı Caddesi üzerinde, toplamda 6 ada da bulunan 136 adet dükkân üzerinde yapılması planlanan ve proje çalışması tamamlanan sokak sağlıklaştırması bedeli 7.048.000 TL. (Yedimilyonkırksekizbinlira) Çerkeş tarihinde görülmemiş bir hibe bedeli genel bütçeye geri aktarıldı.
Kültür Bakanlığı’nın eski dükkânların yenilenerek Tarihi Dokuya uygun olarak sağlıklaştırma ve ödenek tahsisi yapabilmesi için Tarihi Tescilli olan IV. Murad Hamamı etrafını ve çalışma yapılacak dükkanları koruma bandına alarak 7.048.000 TL’yi proje için kaynak aktarmıştı. Ancak bazı dükkan sahipleri tarafından itirazlar olmuştu.
Başkan Sopacı dükkan sahiplerini bilgilendirmek için Kültür Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alparslan’ı Çerkeş’e davet ederek, Belediye toplantı salonunda Belediye Meclis Üyeleri ve mülk sahiplerini bir araya getirip projenin yapılabilmesi için görüşmeler yapıldı. Kültür Bakanlığı bu şerhlerin sadece bilgilendirme amaçlı olduğunu, yapılan sağlıklaştırma aslına uygun olarak yapılıp kontrol edilmesi için şerh koyulduğunu bildirmiş, herhangi bir kamulaştırma olması mümkün olmadığı, satış, kredi kullanımı ve bu gibi tüm haklara kesinlikle karışılmadığı Bakan Yardımcısı tarafından ifade edilmişti. Bazı mülk sahipleri dükkânların bu şekilde kalmasını, bazıları şerhin kaldırılıp yapılmasını, bir kısmı da şerh de olsa yapılsın şeklinde görüş bildirdi.
Sokak sağlıklaştırma ve restorasyon projesi kapsamında 136 adet dükkanın dış cephe, çatı, kepenk, tente, camekan, boya ve tabelaları değiştirilerek çarşı merkezine tarihi bir görünüm kazandırılması hedeflenmekteydi.
Çerkeş tarihine ve turizmine damga vuracak bu projenin hayata geçirilememesi, 7.048.000 TL. rekor bir hibenin geri gitmesi sonrasında;
𝗞𝗔𝗭𝗔𝗡𝗔𝗡 𝗞𝗜̇𝗠, 𝗞𝗔𝗬𝗕𝗘𝗗𝗘𝗡 𝗞𝗜̇𝗠 𝗢𝗟𝗗𝗨….

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL